Poradnik
FLO GROW – Poradnik uprawy
Kiedy w głowie kiełkuje pomysł własnej hodowli roślin, to na myśl przychodzi skomplikowany proces, składający się z wielu etapów i czynników, które trzeba stale kontrolować. Pojawia się milion pytań i wiele sposobów na uprawę. Dla początkującego ogrodnika może to być przytłaczające i spowodować niechęć do podjęcia próby własnej hodowli.
Nie martw się – w tym momencie wyciągamy do Ciebie pomocną dłoń z naszym poradnikiem. Dzięki niemu poznasz podstawy hodowli roślin i trzymając się tych prostych zasad, z łatwością przejdziesz przez proces uprawy.
Na początku musimy jednak ustalić kilka reguł.
Po pierwsze – nie ma się czego bać. Roślina, której hodowlą chcesz się zająć, jest naprawdę silna. Poradzi sobie w różnych ekstremalnych warunkach.
Po drugie – musisz nam zaufać. Wiedzę, którą Ci przekażemy, zbudowaliśmy na doświadczeniu. Z powodzeniem wyhodowaliśmy ponad 100 różnych roślin, bacznie obserwując każdy proces i wyciągając wnioski, dostosowywaliśmy swoje metody uprawy.
Po trzecie – nie utrudniaj. Nie ma zasady, że czym bardziej skomplikowany jest proces, tym większe są plony. Jeśli skorzystasz tylko z naszego poradnika, jako źródła swojej wiedzy, gwarantujemy Ci, że będziesz zadowolony z rezultatów.
Każdemu ogrodnikowi zależy na jak największym plonie dobrej jakości. Ten poradnik jest dedykowany przede wszystkim do naszych growboxów, ale sprawdzi się w każdej formie uprawy indoor.
NASIONA
Jakie nasiona wybrać? Automat czy sezonówka?
Jedne z lepszych odmian to sezonówki, bo wybaczają więcej błędów i łatwiej nimi sterować. Automat to bardzo obrażalska roślina – jeśli popełnisz jakiś błąd przy uprawie, może poskutkować to o wiele mniejszym plonem.
Przy wyborze gatunku radzimy nie patrzeć się na katalogi obiecujące konkretne plony. Na rynku mało jest stabilnych genów, a żadna szanująca się centrala nasienna nie gwarantuje, że każda roślina z danego rodzaju będzie taka sama.
Jak zapewnić sobie większe bezpieczeństwo udanej uprawy?
Kup trzy nasiona rośliny jednego rodzaju i wyhoduj ze wszystkich sadzonki. Następnie spośród tej trójki wybierz najlepszą i to jej hodowlą się zajmij. W jednej donicy sadzi się jedną odmianę, bo trudno jest zadbać o idealne warunki wzrostu dla roślin o różnych wymaganiach. Pamiętaj, że nasiona najlepiej trzymać w zamrażarce. Przedłuża się w ten sposób ich datę ważności.
ŚWIATŁO
To, ile energii „słonecznej” dostanie nasza roślina, regulujemy przy pomocy czasu naświetlania. Najważniejszą sprawą w kwestii światła jest jego jak najwyższa jakość. Co z tego, że będziesz naświetlać swoje rośliny przepisową liczbę godzin, skoro lampa, której używasz, nie spełnia wymogów do hodowli? Jako jedyni na polskim rynku możemy się pochwalić lampami LED SAMSUNG LM301 QUANTUM BOARD oraz CITIZEN CLU048, którebstosujemy w naszych boxach. Lampy te są energooszczędne, można regulować ich moc, co zmniejsza pobór energii.
Za wygląd naszego boxa też odpowiadają w pewnym stopniu lampy. Nie musisz mieć srebrnej folii na jego ściankach, żeby zoptymalizować oświetlenie. W naszym boxie jest go nawet więcej, niż potrzebuje roślina, dzięki temu, że lampy mają szeroki kąt i światło dociera do każdego zakamarka szafki.
Pamiętaj, że jak roślina ma za dużo światła, to ją to stresuje. Musisz również utrzymać odpowiednią odległość pąków od źródła światła – min. 15 cm. Można to zrobić dzięki siatkom korygującym, które służą do poprawy kierunku wzrostu, podtrzymywania cięższych kwiatów i suszenia (tylko przy wyłączonym świetle).
Oczywiście ważną kwestią jest czas naświetlania. Podczas kiełkowania światło może być włączone cały czas. Moc światła przy kiełkowaniu nie musi być duża. Wystarczy ustawić ją na pierwszy (kiełkowanie) tryb lub drugi (wegetacja).
Podczas wegetacji sezonówkę naświetla się 20 godzin, a 4 godziny jest w ciemni. Możesz również nie trzymać jej w ciemni, tylko ciągle dostarczać jej światło. Taki sposób utrzymuje nisko kwiaty i przyspiesza rozwój rośliny. Światło może być wtedy nawet o połowę słabsze. W fazie kwitnienia roślina z genem sozonowych (fotoperiod) powinna być naświetlana przez 12 godzin.
PODŁOŻE DO UPRAWY
Jeśli chodzi o podłoże, to naszym zdaniem najlepszą opcją jest ziemia organiczna. Polecamy ziemię Biobizz Allmix lub Canna Pro. Musi być pulchna. Możemy zrobić mieszankę, która ma 15 perlitu oraz 15% włókna kokosowego, 70% procent ziemi. Przed wsypaniem ziemi do donicy na spód możemy dać również 3-centymetrowy drenaż z keramzytu (nie jest to konieczne) – zapobiegnie to gniciu korzeni. Poza tym jest to awaryjny zapas wody, który osadzając się na dnie, może pomóc doraźnie roślinie. Podczas wsypywania ziemi warto ją zwilżać – najlepiej użyć do tego spryskiwacza. Im więcej ziemi do donicy wsypiesz, tym lepiej. Będziesz mógł wtedy rzadziej podlewać roślinę.
Istnieją również inne metody uprawy, takie jak aeroponika czy hydroponika. Są to ciekawe rozwiązania, ale my je odradzamy. Przyspieszają proces wzrostu tylko o 20%, a są bardzo problematyczne i ryzykowne dla początkujących. Przy tych sposobach trzeba używać nawozów wyłącznie chemicznych, które są droższe od organicznych. My szukamy prostych rozwiązań.
POWIETRZE
Twoja roślina, żeby dobrze rosła, potrzebuje świeżego powietrza. W Naszych boxach uprawowych problem wentylacji został idealnie rozwiązany – otwory wlotowe/wylotowe są umieszczone po przeciwległych stronach, tak więc powietrze przechodzi przez całego boxa, także na linii góra-dół. Ważny jest swobodny obieg powietrza. Umiejscowienie growboxa w mieszkaniu nie może być zupełnie przypadkowe. Nie należy go wkładać do szaf – roślina potrzebuje dwutlenku węgla, którego brakuje w zamkniętej szafie, a zbyt duża ilość tlenu zabija roślinę. Zbyt duże natężenie tego gazu jest toksyczne zarówno dla Nas jak i dla roślin. Poza tym w takich warunkach jest wyższa wilgotność, bo para wodna nie ma jak stamtąd „uciec”. Duża wilgotność to mniejsza wydajność filtra węglowego przez osadzanie się cząsteczek wody na cząsteczkach węgla. Odległość tylnej ściany boxa, tam gdzie znajduje się wentylator, powinna wynosić co najmniej 15 cm. W pierwszym miesiącu możemy cały czas mieć ustawiony wentylator wylotowy na bied pierwszy lub drugi. We wszystkich boxach mamy jednakowe stopnie regulacji wentylatora czy lampy.
WODA
Woda to życie. Nie ma osoby, która nie zgodziłaby się z tym stwierdzeniem. Tak samo jak dla ciebie, tak i dla twojej rośliny woda jest niezbędna do przeżycia. Idealna woda do podlewania roślin powinna być jak najmniej zakamieniona, o neutralnym PH w granicach 6-6,5. Jeśli używasz wody z kranu, to aby nie narobiła szkód twojej roślinie, powinna odstać w ciemni przez 4 dni, a później zostać przefiltrowana przez filtr węglowy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest akwarystyczny filtr odwróconej osmozy. Przy uprawie organicznej, której zwolennikami jesteśmy, PH wody nie jest aż tak ważne, co jeszcze bardziej ułatwia hodowlę.
TEMPERATURA
Rośliny, którymi się zajmujemy, są bardzo wytrzymałe. Wahania temperatur przy uprawie są całkowicie normalne i zależą od czynników panujących na zewnątrz boxa. Nie musisz trzymać się sztywno jednego poziomu temperatury. Jeśli termometr umiejscowiony w cieniu, na wysokości kwiatów, będzie wskazywał od 18°C do nawet 36°C, to twoja roślina będzie zadowolona. Czujnik, którego używamy w naszych boxach, jest bardzo zbliżony do wzorcowego, który jest bardzo dokładny. Często jest tak, że lampy generują bardzo wysokie temperatury przy uprawie. My rozwiązaliśmy ten
problem tak, że chłodzimy lampy z zewnątrz. Odpowiednia regulacja wentylatora pozwala zmniejszyć temperaturę nawet o 8°C. Przy wyższych temperaturach, twoja roślina ma wyższy metabolizm, co oznacza częstsze podlewanie. Jeśli nie chcesz co chwilę biegać z konewką, możesz podkręcić wentylator, aby obniżyć temperaturę.
WILGOTNOŚĆ
Wilgotność to kolejny czynnik, który spędza sen z powiek na początku przygody z hodowlą. Często się waha, powodując niemałe zamieszanie u ogrodników. Jeśli u ciebie poziom wilgotności się stale zmienia – nie panikuj. Trzymaj się wzorców i pamiętaj, że to silne rośliny – dadzą sobie radę przy poziomie nawilżenia powietrza od 30% do nawet 90%.
Przez pierwsze 2 tygodnie życia rośliny warto zadbać o większą wilgotność powietrza. Najłatwiejszym na to sposobem, jest zrobienie ala szklarni, czyli przykrycie sadzonki przezroczystym kubkiem. W okresie wegetacji należy stopniowo zmniejszać wilgotność. Wraz ze wzrostem roślina będzie Ci ułatwiać to zadanie, bo im więcej liści będzie mieć, tym bardziej samodzielna będzie przy regulacji poziomu wilgotności. W późniejszym okresie kwitnienia należy zwrócić szczególną uwagę na wilgotność i uważnie ją kontrolować. Przy poziomie wilgotności powyżej 70/80% przy dużych pąkach może być pleśń, co uszczupli twój plon. Sama gleba również nawilża powietrze. W czasie kwitnienia, żeby zmniejszyć wilgotność, można częściej podlewać roślinę mniejszymi ilościami wody.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmniejszyć poziom wilgotności powietrza poprzez zwiększenie prędkości wentylatora wylotowego.
PODLEWANIE
Jest to zdecydowanie najtrudniejsze zagadnienie dla początkujących growerów. Ile wody potrzebuje roślina? Jak często ją podlewać? Na te pytania nie ma jednej złotej odpowiedzi. Najlepiej nauczyć się rośliny przez obserwację. Kiedy będzie ona potrzebować wody, jej liście zaczną delikatnie opadać. Jest to jasny sygnał dla Ciebie, że czas na kolejną porcję wody. Poza tym ta roślina lubi, jak ziemia trochę przeschnie i dopiero wtedy zostanie nawilżona.
W początkowej fazie wegetacji gleba powinna być dobrze nawilżona, ale nie mokra. Podlewanie może być nawet co 2 tygodnie – wystarczy dobrze spryskiwać glebę. Nie bójmy się przelania rośliny, mamy bardzo duży pojemnik z ziemią, po którym woda równomiernie się rozprowadzi. Częstym błędem jest bezgraniczne ufanie doglebowym miernikom wilgotności. Niestety, te powszechnie dostępne na rynku są słabej jakości, dlatego zdecydowanie lepiej jest obserwować roślinę.
To w jaki sposób podlewasz roślinę, nie jest bez znaczenia. W okresie pierwszych tygodni nie należy lać wody pod samą łodygę, tylko równomiernie wokół niej. Po miesiącu roślina jest na tyle silna, że możesz wlać nawet 5 litrów wody w jedno miejsce pośrodku donicy. Najlepiej jest to robić konewką. Jeśli roślina jest już większa i zdarzy Ci się, że polejesz liście wodą, to spokojnie, nic się z nią nie stanie.
Podczas używania nawozów pamiętaj, że dodajemy je do wody tylko w momencie podlewania. Nie można robić wcześniej mieszanek, bo zmieniają one swoje właściwości, co może źle wpłynąć na roślinę.
KIEŁKOWANIE
Pierwszym podstawowym etapem, a zarazem najbardziej stresującym dla początkujących ogrodników, jest proces kiełkowania. Jest bardzo dużo metod na to, jak powinno się ten proces przeprowadzić. Według nas najlepszy
sposób to kiełkowanie w wodzie. Potrzebujesz do tego dobrej jakości wody – najlepsza będzie demineralizowana.
Ziarno należy włożyć do niedużego naczynia z wodą i włożyć do ciemni na 48 godzin. Kiedy minie ten czas, sprawdź, czy w nasiona wychodzi kiełek. Jeśli tak, to czas na sadzenie. Włóż delikatnie nasiono kiełkiem do dołu i przykryj ziemią. Następnie spryskaj ziemię wodą, zakryj sadzonkę przezroczystym kubkiem i włącz światło. Temperatura podczas kiełkowania powinna wynosić od 20°C do 30°C. Ważne jest, aby zmniejszyć na minimum wentylację. Uzyskamy wtedy większą wilgotność, a to sprzyja kiełkowaniu. Jeśli zauważyłeś zastój we wzroście rośliny, nie martw się – w tym czasie świetnie sobie radzi i rozwija silny system korzeniowy.